Fogtechnikus
Egészségügyi technika ágazat érettségire épülő képzése. A fogtechnikusok minősített fogtechnikai laboratóriumokban fogpótlásokat, fogműveket készítenek. Munkájuk célja, hogy pótolják a hiányzó természetes, maradandó fogakat, megoldják a funkcionális és esztétikai problémákat.
Ajánlott minden fiatal számára, aki szereti a változatosságot, érdekli a digitális technika használata, magasfokú szín és formai érzékkel rendelkező alkotó foglalkozást keres.
KOMPETENCIAELVÁRÁS
Önálló szakmai munkavégzés, kézügyesség, precizitás, kreativitás és esztétikai, valamint szépérzék. Fontos továbbá a mérő és ellenőrző eszközök ismerete, használata, valamint a stabil digitális kompetencia (CAD6CAM rendszer, 3D nyomtatók használata és kezelése).
A SZAKKÉPZETTSÉGGEL RENDELKEZŐ
- fogpótlásokat, teljes fogsorokat készít először manuálisan, kézi megmunkálással, majd a digitális technológia segítségével tökéletesíti azokat;
- munkája során változatosan használ klasszikus és 21. századi alapanyagokat;
- precízen kezeli a CAD/CAM technikát, valamint a 3D nyomtatót, amelyeken önállóan beállításokat, munkafolyamatokat végez, szükség esetén hibát hárít el, javításokat eszközöl;
- magasfokú térlátással, esztétikai érzékkel rendelkezik, amely képességét a munkafolyamatok során kamatoztatja;
- folyamatosan ellenőrzi a munkautasításban előírt paramétereket, kiválasztja, használja és karbantartja a szükséges mérőeszközöket, gépeket, kiküszöböli az előforduló hibás termékek okait;
- a szakma gyakorlati fogásait duális képzés keretében sajátítja el annak érdekében, hogy a végzettség megszerzését követően azonnal képes legyen az alkotó munkára.
ISKOLASPECIFIKUS INFORMÁCIÓK A KÉPZÉSHEZ
Beiratkozás feltétele: érettségi vizsga.
Képzési idő: 3 év.
Felnőttképzési jogviszony esetén: Rövidített képzési idő vagy csökkentett óraszám. Eddigi tanulmányok, szakmai tapasztalatok beszámítási lehetősége. Min. 12 fő esetén délutáni, hétvégi órák. Kevés jelentkező esetén egyéni tanrend, nappalihoz integrált képzés.
Az első félévben a szakirányú oktatást az ágazati alapoktatás előzi meg, melynek végén ágazati alapvizsgát tesznek a tanulók. A gyakorlati képzés csak a sikeres ágazati alapvizsga után kezdődik. Ekkor a tanulók szakképzési munkaszerződéssel a duális képzőhelyen sajátítják el a szakmát, illetve heti 1-2 napban iskolai tanóráik is vannak.